Najlepsze metody nauki języka obcego dla wzrokowca


Podobno ponad połowa społeczeństwa całego świata to wzrokowcy. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Wzrokowiec najlepiej zapamiętuje poprzez obrazy, czyli jego mózg najchętniej przyjmuje wiedzę, którą może niejako „zobaczyć”. Innymi słowy, jeśli widzisz jakąś informację, o wiele szybciej ją zakodujesz i zapamiętasz. Ale to jest oczywiście jasne. Przejdźmy więc do konkretów.  Zastanów się co możesz zrobić, aby zminimalizować czas jaki poświęcasz na naukę nowych słówek i zdobywanie innych, tak niezwykle ważnych, umiejętności językowych. Skoro czytasz ten wpis, zapewne nie jesteś do końca przekonany, które metody nauki są odpowiednie właśnie dla Ciebie.  Wzrokowcu, zobacz jak łatwo możesz zamienić mozolny proces nauki na coś znacznie łatwiejszego i przyjemniejszego:

 1. Słownictwo szybko przyswoisz dzięki karteczkom samoprzylepnym. Tak zwane „sticky notes” powinny znaleźć się w pobliżu każdego wzrokowca. Wypisuj na karteczkach słowa, frazy, zwroty w języku obcym, a następnie umieszczaj je w miejscach, w które często zaglądasz, np. szafka kuchenna, lodówka, okolice Twojego łóżka. Za każdym razem kiedy spojrzysz na zapisane tam zwroty, nieświadomie przeczytasz je i tym samym szybciej je zapamiętasz. Wystarczy kilka takich powtórek i zobaczysz, że słówka zostały Ci w głowie, a nie tylko na karteczce. Wtedy wyrzuć je do kosza i zastąp ich miejsce nowymi słówkami.
Warto pamiętać, że jeśli uczysz się  słówek związanych z konkretnym tematem, możesz pooznaczać konkretne przedmioty karteczkami z zapisanymi na nich np. angielskimi słowami określającymi te przedmioty. Na przykład, ucząc się słówek związanych z JEDZENIEM, otwórz lodówkę i ponaklejaj na jedzenie karteczki z anglojęzycznym słownictwem. Za każdym razem kiedy sięgniesz po masło zobaczysz kartkę z napisem „butter”, na chleb naklej „bread” a na mleko „milk”. Sprawdź, naprawdę działa!

 1. O wiele łatwiej zapamiętasz informację przedstawioną na obrazku, wykresie czy w tabeli. Wystarczy, aby przedstawiona tam informacja była jasna i czytelna. Popatrz, jak możesz nauczyć się „przysłówków częstotliwości” niezbędnych do opisywania codziennych czynności i przyzwyczajeń:

   
 2. Wzrokowcy mają szeroko rozbudowane zdolności wizualizacji faktów. Dlatego, ucząc się mogą w swoim umyśle tworzyć tzw. „slajdy” zawierające informację o której w danym momencie czytają. Takie „filmy” są bardzo często żywe i bardzo szczegółowe, co umożliwia szybkie zapamiętywanie nowych treści. Wizualizuj sobie konkretne wiadomości, twórz z nich filmy, obrazy, użyj swojej wyobraźni w procesie wizualizacji, a zobaczysz jak łatwo i szybko przyswoisz informację, o której czytasz.

   
 3. Wzrokowcy zwracają szczególną uwagę na kolory, kształty, rozmiary i są niezwykle wrażliwi na piękno. Wykorzystaj to kiedy uczysz się np. kolorów czy przymiotników.

   
 4. Rób notatki, twórz listy, używaj kolorowych długopisów bądź markerów, zakreślaj kluczowe słowa, podkreślaj zapisaną informację- kolorowe notatki przyswoisz dużo szybciej.
   
 5. Do nauki języka obcego możesz wykorzystać „fiszki”, wzrokowcy bardzo je sobie chwalą. Istnieje wiele rodzajów „fisze”, min. z obrazkami, z pojedynczymi słowami, które układamy w odpowiedniej kolejności tak, aby stworzyć całe zdania oraz zawierające całe listy słówek pogrupowanych tematycznie.

   
PAMIĘTAJ
NAJGORSZYM testem dla Ciebie jest test typu „posłuchaj i odpowiedz na pytania”. Unikaj tego typu testów.
 
Jeśli znasz inne metody nauki dla wzrokowców podziel się z nami, zostaw swój komentarz poniżej.