Skuteczne metody nauki dla Czuciowców

Jest na tym świecie wiele osób, którym najłatwiej jest nauczyć  się czegoś nowego (tutaj mam na myśli naukę języków) poprzez ruch, dotyk i wykonywanie przeróżnych czynności  jak również poprzez gry i zabawy językowe, np. z dziećmi. Takie osoby są potocznie nazywane czuciowcami.
 
Istnieje wiele sposobów na usprawnienie procesu nauki języka obcego , które doskonale sprawdzają się w przypadku czuciowców.
 
Jeśli jesteś jednym z nich, oto kilka przykładów, które pomogą Ci skutecznie nauczyć się języka:

  1. Jeśli uczymy się czasowników( jak wiemy wyrażają one czynności np. go, stand up, move, itd.) to dobrym sposobem na zapamiętanie ich jest kilkakrotne powtórzenie nowego czasownika przy jednoczesnym wykonywaniu czynność, którą ten czasownik wyraża. Weźmy tutaj za przykład czasownik „stand up” (=wstawać)  i załóżmy, że chcesz go zapamiętać. Jak to zrobić? Należy powtórzyć go na głos (min 5 razy) jednocześnie wstając z krzesła. W ten sposób utrwalone słowo będzie kojarzone z konkretną akcją , co ułatwi Ci zapamiętanie tego czasownika.
     
  2. Tak samo działa nauka innych słówek. Co zrobić, aby zapamiętać rzeczowniki w języku obcym? Aby nauka była efektywna warto wziąć do ręki przedmiot, który dane słowo (rzeczownik) opisuje (np. książka, długopis, krawat, czapka), powtórzyć kilka razy owe słowo, tak aby skojarzyło się one nam z konkretnym przedmiotem, który w danym momencie trzymamy w ręku. Takie skojarzenia są bardzo skuteczne.
Gdy uczymy się słów, które można wyrazić za pomocą zmysłów (czyli dotyk, smak, zapach, uczucia, emocje) można posmakować, powąchać,  dotknąć, „poczuć” przedmioty posiadające określone cechy czy właściwości. Oto przykłady, które pozwolą mi zwizualizować tą metodę nauki: słowo „ sour” – kwaśny, łatwo uda nam się zapamiętać jeśli powtarzając je na głos posmakujemy plasterka cytryny; słowo„soft „– miękki, zapamiętamy jeśli myśląc o nim będziemy jednocześnie dotykać czegoś miękkiego, przymiotnika „hard”- twardy, uda nam się nauczyć jeśli wypowiadając kilkakrotnie to słowo będziemy np. stukać w twardy blat stołu, itd itd.
 
Warto kojarzyć słowa i zwroty angielskie z emocjami, jakie te słowa mogą w nas wywoływać, np. słowo „happy”- szczęśliwy - można skojarzyć z jakimś miłym wydarzeniem czy sytuacją z naszego życia, warto sobie przypomnieć takie chwile, bo wtedy prawie dosłownie możemy poczuć emocje jakie nam towarzyszyły w tamtych momentach. Emocjonalne skojarzenia są idealnym rozwiązaniem dla czuciowców.
  1. W przypadku czuciowców niezwykle skuteczne okazuje się regularne odsłuchiwanie nagrań w języku obcym (listy słówek, audiobooki) w trakcie wykonywania różnych czynności, w które się angażujemy, np. podczas ruchu, podczas wykonywania prac manualnych, aktywności fizycznej, wycieczek, porannego joggingu, zajęć w terenie, itp. Wtedy słówka i zwroty same wchodzą do głowy, a my nie musimy przy tym wykonywać  ogromnego wysiłku, aby je zapamiętać.
Na koncentrację na pewno pomogą ćwiczenia fizyczne, które jak napisałam powyżej, można wykonywać ucząc się (odsłuchując) języka angielskiego.
 
Jestem przekonana, że jeśli zastosujesz takie metody, nauka stanie się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Daj się ponieść fantazji, pobudź swoją wyobraźnię i pobaw się językiem, jest to naprawdę bardzo przyjemne!

Nie wiesz czy jesteś czuciowcem ? Możesz sprawdzić to klikając w ten link.

Zapisz się na newsletter LingoLab wpisując poniżej swój adres email, żebym mogła w przyszłości przesłać Ci inne wskazówki dotyczące skutecznej nauki jezyków obcych.

Zapisz się na nasz newsletter. Pierwszy dowiedz się o nowych kursach, zniżkach i ciekawych wydarzeniach.