Walentynki, Dzień Zakochanych, po angielsku St. Valentine's Day

 Walentynki, Dzień Zakochanych, po angielsku St. Valentine`s Day  to tradycyjne święto, w które wszyscy zakochani celebrują swoją miłość i zapewniają siebie nawzajem o swoim gorącym uczuciu. Zgodnie z tradycją panującą w wielu krajach Europy, w ten szczególny dzień osoby zakochane wysyłają swoim wybrankom anonimowe kartki walentynkowe zwane Valentine`s cards.

Pojęcie „ miłości romantycznej” (romantic love), które jest ściśle związane z Dniem Zakochanych, po raz pierwszy pojawiło się już w Średniowieczu i istnieje po dzień dzisiejszy. Obecnie romantyczni kochankowie (romantic lovers) celebrują Dzień Zakochanych niemalże  na całym świecie.
  


Typowym symbolem, który najbardziej  kojarzy się z Walentynkami i miłością (love) jest skrzydlaty amorek zwany też kupidynem czyli winged Cupid.

Walentynki w innych kulturach

Święto Zakochanych dotarło nawet do Azji. W Japonii i Korei , zgodnie z tamtejszą tradycją , kobiety wręczają mężczyznom czekoladki. Czekolada jest oczywiście doskonale znanym i od wieków stosowanym afrodyzjakiem (aphrodisiac)

W Chinach, natomiast, odpowiednikiem Walentynek jest tzw. Święto Siódmej Nocy, które obchodzone jest siódmego dnia siódmego miesiąca kalendarza księżycowego. Ostatnie takie święto  przypadło na dzień  11 sierpnia  2005 roku.

W Iranie, Walentynki są bardzo dyskretnie obchodzone przez wszystkich zakochanych, pomimo ostrego sprzeciwu islamskiego rządu, który zabrania Irańczykom kopiowania zachodnich tradycji.

W innej części globu, na przykład w słonecznej Brazylii, odpowiednikiem Walentynek jest Dzień Chłopaka/Dziewczyny (Boyfriend`s/Girlfriend`s Day), który obchodzony jest  12 czerwca. W tym dniu zakochani, narzeczeni i małżonkowie obdarowują się prezentami ( bielizna, czekoladki, kwiaty, kartki).

Jeśli uwielbiasz czekoladę (chocolate) w każdej postaci, zobacz krótki film o ręcznie robionych, wyjątkowych czekoladkach na Walentynki.
 


Poniżej lista idiomów, które związane są z pojęciem „miłości”.

Love idioms:

Fall in love - zakochać się
Fall for someone - zakochać się w kimś
to be smitten by someone - być w kimś zadurzonym
Have a crush on someone - być w kimś zadurzonym, zakochać się
to fall head over heels for someone - kompletnie stracić głowę dla kogoś
to have the hots for someone - być kimś bardzo mocno zauroczonym

Types of love:

Puppy love - szczenięca miłość (pomiędzy małolatami)
Cupboard love - miłość interesowna, z wyrachowania
 
Love sayings:

Marry in haste, repent at leisure – co nagle to po diable (o małżeństwie)
Love is blind – miłosć jest ślepa
Beauty is in the eye of the beholder –nie to ładne, co ładne, ale to co się komu podoba (piekno jest pojęciem względnym)
The way to a man’s heart is through his stomach - droga do serca mężczyzny wiedzie przez żołądek
Wear your heart on your sleeve – nie kryć swoich uczuć


Wish you all