Dlaczego niektórym ludziom z łatwością udaje się nauczyć języka obcego, a innym to nie wychodzi ?

Jeśli zastanawiasz się co zrobić, aby skutecznie nauczyć się języka angielskiego i móc wykorzystać swoje umiejętności w komunikacji mogę dać ci jedną, niezawodną radę:
Zrób coś w tym kierunku, zacznij, zrób cokolwiek, podejmij postanowienie i trzymaj się go. Pamiętaj, że jeśli nic nie zrobisz, to nigdzie nie dojdziesz. Potraktuj naukę jak dobre hobby, albo zabawę. Nie traktuj jej jak obowiązku.
Nie spiesz się. Wybierasz się w długą podróż dlatego nastaw się na to, iż po drodze spotkają cię frustracje czy wątpliwości. To normalne. Czasami będzie ci szło łatwo, innym razem będzie pod górkę, „raz na wozie, raz pod wozem” –to powiedzenie sprawdza się i w tym przypadku. Nie spiesz się, potrzeba czasu, aby naprawdę polubić naukę i posiąść umiejętności językowe, których potrzebujesz.
Jestem lektorem, a więc doskonale wiem jak wygląda nauka języka obcego (przecież sama kiedyś uczyłam się od podstaw). Dlatego teraz mogę podzielić się z tobą swoim wieloletnim doświadczeniem. Jest wiele metod na doskonalenie języka, jednak TYLKO TY możesz znaleźć tą najwłaściwszą dla siebie.

Nauka jest sztuką, którą możemy udoskonalać.  Abyś mógł skutecznie uczyć się języka obcego, powinieneś skupić się na kilku szczegółach. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą ci pomóc:

 1. Pierwsze i bardzo ważne słowo to SYSTEMATYCZNOŚĆ. Pamiętaj o języku i postaraj się znaleźć co najmniej 15 minut dziennie na naukę (ale nie więcej niż godzinę dziennie!).

  Jeśli męczy Cię ślęczenie nad książkami i zeszytami, warto zainwestować w odtwarzacz mp3, nagrać sobie słówka (a nawet całe zdania) i odsłuchiwać je w wolnej chwili lub podczas wykonywania innych czynności (np. sprzątanie, jazda samochodem). Takie powtórki naprawdę działają i są o wiele przyjemniejsze niż zakuwanie z podręcznika.
 1. Weź pod uwagę swoje wcześniejsze doświadczenia  (o ile takie miałeś) związane z nauką języków- zastanów się jakie metody nauki były wtedy dla Ciebie najefektywniejsze i skupi się na nich (np. wypisywanie i podkreślanie słówek, odsłuchiwanie nowego słownictwa w formacie audio, szukanie możliwości rozmowy w języku obcym w celu ćwiczenia wymowy i komunikacji w języku obcym, itp.)
   
 2. Skup się na swoich zainteresowaniach - ucz się tego, co lubisz i co jest dla ciebie interesujące, wtedy  nauka będzie dla ciebie przyjemna.
   
 3. Ucz się w miejscu, w którym najbardziej lubisz przebywać, np. jeśli uwielbiasz spędzać czas na łące, weź wszystko czego potrzebujesz do nauki i wyjdź z domu do parku - zobaczysz, jak otoczenie, w którym lubisz przebywać zwiększa Twoją zdolność przyswajania wiedzy.
   
 4. Jeśli nie lubisz uczyć się sam/sama, zaproś znajomą osobę do wspólnej nauki, wspólna nauka może okazać się idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią uczyć się w „samotni”.
   
 5. Zmotywuj się do nauki, jest to niezwykle ważne, gdyż bez motywacji prawdopodobniej bardzo szybko się poddasz.


  Jak odnaleźć swoją motywację? Następnym razem podpowiem Ci jak w łatwy sposób zmotywować się do nauki, aby stworzyć solidne podstawy do nauki języka obcego.

   
Napisz w komentarzach do tego wpisu jakie Ty stosujesz metody nauki języków obcych.