Motywacja - Twój klucz do efektywnej nauki języków obcych

Ostatnim razem pisałam co należy zrobić aby nauka języka angielskiego (bądź innego języka obcego) była skuteczna. Wspominałam wtedy o motywacji  i o tym jak ważną rolę odgrywa ona w procesie uczenia się. Otóż tak! Motywacja jest bardzo ważna i mimo, iż doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, z motywacją niestety bywa różnie. Na pewno pamiętasz wiele sytuacji kiedy starałeś się podjąć pewne wyzwanie językowe, przygotowałeś się do niego niemal wzorowo, rozpocząłeś nawet naukę, ale po pewnym czasie zrezygnowałeś z dalszych prób i w końcu poddałeś się stwierdzając „nie, to nie dla mnie... nigdy nie zdołam się tego nauczyć”.

To typowe zachowanie osoby, której zabrakło silnej motywacji do działania. Wiedz, że jeśli nie jesteś dostatecznie zmotywowany do nauki, wcześniej czy później pojawią się wątpliwości i frustracje i ostatecznie się poddasz. Cóż więc zrobić, aby tak się nie stało? Proponuję Ci zacząć od zadania sobie poniższych pytań - tylko pamiętaj, bądź szczery w swoich odpowiedziach!

Zapytaj siebie:

 • Dlaczego chcę nauczyć się języka ( lub poprawić swoją obecną wiedzę językową)?
 • Gdzie będę chciał używać tego języka ( podróże zagraniczne, praca , rozmowy z pracownikami, itp.)?
 • Jakich umiejętności potrzebuję (pisanie, mówienie, czytanie ze zrozumieniem, słuchanie ze zrozumieniem)?
 • Jak szybko chcę zobaczyć pierwsze efekty?
 • Ile czasu (dziennie lub tygodniowo) mogę poświęcić na naukę?
 • Ile pieniędzy jestem w stanie przeznaczyć na naukę?
 • Czy mam plan lub strategię nauki?
Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci pełny obraz tego, czego oczekujesz i potrzebujesz aby zrobić pierwszy krok w kierunku skutecznej nauki i, co najważniejsze, pozwolą Ci wybrać najbardziej odpowiednią metodę nauki dla siebie. Gdy dowiesz się na czym tak naprawdę Ci zależy, poczujesz się bardziej zmotywowany do pracy!

Gdy już podejmiesz wyzwanie i zdecydujesz się na konkretny sposób nauki, powinieneś stosować pewne „triki”, które zapewnią Ci komfort nauki i podtrzymają Twoją motywację na najwyższym poziomie.

Zobacz jakie metody motywacyjne możesz zastosować:
 1. ZMIEŃ SPOSÓB MYŚLENIA czyli SKUP SIĘ NA SOBIE - pamiętaj, że uczysz się przede wszystkim dla siebie. Myśl więc o sobie i o tym, jak wiele da ci ta nowa, jakże przydatna umiejętność komunikacji w języku obcym (np. jeśli szef wymaga od Ciebie umiejętności posługiwania się językiem obcym w pracy, nie myśl, że musisz się uczyć, aby zadowolić  szefa, a myśl o możliwości awansu i korzyściach z tym związanych, np. podwyżka, większy szacunek szefa i współpracowników wobec twojej osoby, firmowy samochód, nowy laptop do pracy, itp.)
   
 2. Wyznaczaj sobie małe i realne cele - zacznij od małych kroków, a przekonasz się , że z czasem zechcesz zrobić więcej niż dotychczas. Każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku Twoich celów, sprawia, że z każdym dniem Twoja motywacja staje się coraz silniejsza.
 • Oto przykładowe cele jakie możesz sobie wyznaczyć:
 • W ciągu miesiąca przeczytam 1 książkę lub komiks po angielsku
 • Codziennie nauczę się 3 nowych słówek
 • Codziennie odwiedzę anglojęzyczne forum
 • Codziennie przeczytam 1 artykuł po angielsku w Internecie
 • Codziennie, przez 10 minut, odsłucham nagrania w języku angielskim
 • Raz w miesiącu obejrzę film po angielsku (może być z napisami)
 1. Zastosuj tzw.  system nagradzania siebie - wykonaj zadanie, które sobie wyznaczyłeś, a  potem nagradzaj siebie np. idź do kina, kup sobie ulubioną gazetę lub ugotuj, coś co uwielbiasz. Taka metoda jest bardzo skuteczna i gwarantuje satysfakcję i radość nauki. Warto ustalić co będzie Twoją nagrodą przed rozpoczęciem zadania - wtedy jeszcze chętniej zabierzesz się do pracy!
   
 2. Wzbudź w sobie pozytywne wibracje - pamiętaj, że nie można być jednocześnie zmotywowanym i  smutnym czy zdołowanym. Przed przystąpieniem do nauki, pomyśl o czymś bardzo przyjemnym, zamknij oczy, zrelaksuj się tak, aby wywołać w sobie przyjemne emocje. Staraj się uczyć, gdy jesteś w dobrym nastroju.
   
 3. Przeznacz czas na naukę tego, co Cię interesuje - jeśli lubisz, np. gotować, to kup sobie angielską książkę kucharską lub znajdź ciekawe przepisy po angielsku w Internecie i ćwicz język poprzez gotowanie tych przepisów. Zobaczysz z jak ogromną przyjemnością zabierzesz się do kolejnego przepisu.
   
 4. Zadbaj o odpowiedni poziom swojej energii - aby mieć codzienną motywację do pracy, potrzebna Ci jest energia. Zapomnij o kawie, bo ta daje krótkofalowe efekty. Zamiast tego, wykonaj kilka prostych ćwiczeń fizycznych (przed nauką i w jej trakcie)  i codziennie zdrowo się odżywiaj (jedz owoce i warzywa, unikaj nadmiaru słodyczy).
   
 5. Zamień codzienną  naukę w nawyk - niektórzy naukowcy twierdzą , iż po  21 dniach powtarzania jakiejś czynności, przekształca się ona w nasz nawyk. Na początek ustal, że przez najbliższe 3 tygodnie będziesz uczyć się języka codziennie. Według uczonych, po tym czasie nauka języka stanie się automatyczną czynnością, będzie częścią Twojej rutyny i nie będziesz już  musiał się do niej motywować. Może warto więc spróbować?
W końcu poznałeś złote zasady, które należy zastosować, aby wzmocnić swoją motywację. Teraz wystarczy tylko wcielić je w życie. Sam zdecyduj w jaki sposób się do tego zmotywujesz!