Kilka prostych i sprawdzonych metod na naukę słówek

KAŻDY Z NAS - od początkujących uczniów po zaawansowanych weteranów świetnie odnajdujących się w anglojęzycznym środowisku- zna to frustrujące uczucie, które pojawia się w momencie, gdy  w trakcie rozmowy w języku obcym, brakuje nam odpowiedniego słowa, aby wyrazić  naszą myśl, opinię czy pomysł. Jakże frustrujące jest,  kiedy czytamy gazetę lub oglądamy film bez dubbingu, i natrafiamy na słówka, które nie pozwalają nam zrozumieć sensu czytanego tekstu czy scenariusza. Czasami  w danym momencie nie potrafimy przypomnieć sobie danego słowa, a nieraz  po prostu go nie znamy ( i nigdy wcześniej go nie znaliśmy ). W tym drugim przypadku, słowo, którego potrzebujemy do efektywnej komunikacji, po prostu nie figuruje  w „naszym wewnętrznym słowniku”.  Oznacza to, że nawet jeśli bardzo postaramy się je odszukać w naszej głowie,  szanse, że nam się to uda są równe zeru i ostatecznie, nasza komunikacja nie będzie udana.

Słowa są ogromną siłą, to one tworzą język i pozwalają nam porozumiewać się z innymi oraz zrozumieć  otaczający nas świat. Dlatego jeśli uczysz się języka obcego, pamiętaj, że  WARTO BUDOWAĆ i POSZERZAĆ SWÓJ WŁASNY ZBIÓR SŁOWNICTWA, tzw. LEKSYKON. Jak to zrobić w szybki i „bezbolesny” sposób? Mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość: możliwości jest naprawdę wiele! Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz nauczyć się nowego słownictwa, musisz trochę się poświęcić. Mam na myśli poświęcenie odrobiny czasu (np. 15- 20 minut dziennie) oraz włożenie minimum wysiłku w to co robisz (Nauka słówek wymaga zapamiętywania, a wiem, że nie każdy to lubi, dlatego jeśli wiesz, że nie będziesz chciał regularnie utrwalać nowopoznanych  słówek, nie warto nawet zaczynać).


Tak jak wspominałam, jest dużo efektywnych metod, które można wykorzystać do nauki słówek. Te najbardziej skuteczne możesz odnaleźć poniżej. Przeczytaj, a na pewno znajdziesz coś dla siebie!

 • Metoda, którą ładnie nazywam „Spersonalizuj to” polega na kojarzeniu/ łączeniu nowych słówek z osobami, sytuacjami czy przedmiotami, które są nam bliskie, gdyż najłatwiej zapamiętujemy nowe słownictwo w kontekście. Dodatkowo możesz  tworzyć krótkie rymowanki związane z faktami z Twojego życia . Weźmy na przykład początkującego ucznia, który chce nauczyć się słówek związanych z tematem „relacje w rodzinie” (zadanie nie łatwe, bo poza mother i father, jest wiele trudniejszych słów, tj. daughter, niece, nephew, itd. ).

  Jak to zrobić? Oto przykład:Jeśli Twoja córka lubi siedzieć w skórzanym fotelu, możesz stworzyć coś takiego: „Moja daughter lubi skórzany fotel”. Nie musi to być nic wymyślnego, ważne, żeby się nam fajnie kojarzyło, bo wtedy słówko zostanie nam w głowie (gdyż po pierwsze jest prawdziwe, a po drugie świetnie się rymuje). Weźmy inny przykład. Jeśli chcesz się nauczyć słówek na określenie środków transportu, możesz stworzyć krótką historię związaną np. z Twoją codzienną drogą do pracy. No i mamy: „Codziennie idę koło bus stop, obok przejeżdżają buses, mijam trams i wsiadam do train”. Proste? No pewnie, wystarczy, że użyjesz swojej wyobraźni.
 • Obrazki lub zdjęcia idealnie nadają się do nauki słownictwa. Weźmy te same słówka, co powyżej i stwórzmy własne drzewko rodzinne. Możesz sam odręcznie naszkicować osoby zaznaczając ich cechy charakterystyczne (np. długi szpiczasty nos, wielkie okulary, pieprzyk na nosie, itd.). Cechy możesz wyolbrzymiać-ważne, aby kojarzyć obrazek i słowo z konkretnym członkiem rodziny. Zamiast imion używaj słów, zgodnie z tym, kim dana osoba dla Ciebie jest. Taki obraz na pewno zostanie Ci w głowie, a słówka o wiele szybciej zdołasz zapamiętać.

  Nie umiesz rysować? Nie martw się, przecież żyjemy w dobie portali społecznościowych, gdzie możesz znaleźć mnóstwo zdjęć rodziny. Odszukaj bliskichi użyj ich zdjęćdo stworzenia drzewka. Widzisz jakie to proste?
Przykładowe drzewko:

W ten sam sposób możesz nauczyć się wszystkich innych słów.
 

 
CAULIFLOWER

 

 


TOMATO

Ta metoda jest bardzo skuteczna szczególnie dla wzrokowców. PAMIETAJ, że czym fajniejszy obrazek, tym łatwiej zapamiętasz związane z nim słowo!
 • Mapy myśli, czyli rysowanie bardzo prostych „sieci słów”. Narysuj prosty wykres i określ tematy, wokół których będziesz budował swoje słownictwo.
 Popatrz jak to możesz zrobić:


z czasem będziesz rozbudowywać  każde z tych tematów dodając kolejne słowa:


I tak dalej, i tak dalej...

 • Spraw sobie lub wykonaj samodzielnie tzw. fiszki. Fiszki to małe karteczki, które po jednej stronie mają napisane słowo w języku obcym, a po drugiej stronie tłumaczenie tego słowa na język polski (lub obrazek). Możesz używać ich do samodzielnej nauki na 2 sposoby, patrząc na polskie słowo (lub obrazek) odgaduj jego odpowiednik w języku obcym lub odwrotnie, odgaduj polskie znaczenie na podstawie angielskiego odpowiednika z fiszki. Noś fiszki zawsze przy sobie i powtarzaj słówka w każdej wolnej chwili, np. w autobusie, na przystanku, w poczekalni u dentysty, itd.
 • Gry i zabawy językowe są idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących zabawnego i relaksującego sposobu nauki nowego słownictwa. Quizy, krzyżówki czy „szubienica” to tylko przykłady gier, które możesz zakupić w księgarni językowej lub znaleźć w Internecie. Takie gry pomogą Ci nie tylko zapamiętać nowe słówka, ale też pozwolą Ci nauczyć się różnych znaczeń każdego nowego słowa.
 • Jeśli jesteś molem książkowym, warto przerzucić się na literaturę obcojęzyczną. Możesz także znacznie zwiększyć swój zasób słownictwa czytając magazyny, gazety, komiksy, jak również słuchając muzyki czy oglądając filmy bez polskiego lektora. Podczas tych czynności ważne jest, abyś zwracał uwagę na nowe słowa i od razu odszukiwał ich znaczenie w słowniku. Zwracaj uwagę na słownictwo i stale myśl o tym co czytasz, oglądasz czy słuchasz, a na pewno wiele się nauczysz.
 • Warto zapisywać nowe słowa w przeznaczonym do tego celu zeszycie lub notesie. Stwórz zatem swój prywatny „słowniczek” czyli zeszyt, w którym będziesz zapisywać nowe słówka.
Więcej na temat tego, co i jak zapisywać w takim zeszycie, opowiem Ci już niebawem.

A Ty jak uczysz się słówek? Podziel się z nami swoją najskuteczniejszą metodą, napisz jaki Ty masz sposób na efektywną naukę słówek.